Прокинувшись рано вранці, Ангеліна пішла в кімнату, де спала Тетяна, але на акуратно застеленому ліжку вона побачила тільки записку: Я вирішила поїхати, не дочекавшись Толі. Я багато чого зрозуміла

Прокинувшись рано вранці, Ангеліна пішла в кімнату, де спала Тетяна, але на акуратно застеленому ліжку вона побачила тільки записку: «Я вирішила поїхати, не дочекавшись Толі. Я багато чого зрозуміла «Всю дорогу вона кипіла і готувалася; а «цю», що наважилася стати на її шляху, розмалювати так, щоб мати рідна не впізнала.

Але коли вона побачила перед собою її дрібну фігурку, войовничий дух згас.- Так ось ти яка, Ангеліна! — навмисно зробивши здивоване обличчя, промовила вона. — А я думала — особлива, така собі супер-жінка, якщо мій благовірний проміняв міську квартиру з усіма зручностями на цей сільський будинок. Ввійти хоч можна або будемо розмовляти, стоячи на порозі? А де він?

— Толя? Він поїхав до моїх родичів у сусіднє село. Завтра приїде. А ви заходите в будинок. Вам чаю з дороги або кави? А, може, молочка свіженького? — Я, як ти здогадалася, Тетяна, — відразу перейшовши на «ти», почала заходити. — Не очікувала такої зустрічі? А треба було очікувати.Тетяна, увійшовши в будинок, відразу почала обходити кімнати, уважно розглядаючи все, що в них є: усюди були порядок і чистота.

Господиня стежила за всім. Обидві мовчали. Але ось огляд закінчився, гостя безцеремонно всілася на диван і вчепилася до господині з питаннями: «І чим це ти, голубонько, приворожила мого чоловіка? Секретом яким володієш? «- А це ви у нього запитайте, — спокійно відповіла господиня. — Я силою його не тримаю.- Ще й як спершу! Маю повне право, поки я ще законна дружина йому, а не якась …

-Договарівайте, коли почали. Тільки знайте: до мене він не пристане. Якщо приїхали поговорити зі мною, ласкаво просимо, а такий тон неприйнятний. Думаєте, якщо я сільська жінка, то можна зі мною розмовляти, як з вуличної? Власне кажучи, що вам від мене треба?

— Навіть так?! — здивувалася Тетяна. — Хочеш знати, чого мені треба від тебе? Даремно прикидаєшся? Я приїхала за ним.Чого йому не вистачало зі мною? Гострих відчуттів захотілося? Отримає їх по повній. Це я йому гарантую.- Ось це «по повній» йому і набридло, як і те, що він в родині був тільки добувачем грошей, а не чоловіком і батьком. Вічні закиди, суперечки, без кінця, що змусили його бігти, куди очі дивляться.

Нічого з цього не було? Вип’є з друзями з получки — хоч додому не приходь, затримається де — то грім і блискавки. Так, голодний не був, але від домашньої їжі проблем нажив. А скільки ще всього. І ти його в гріш не ставила.- Досить! Розкудкудакалась! Що ти знаєш про наше життя? Він поскаржився? Ви тільки гляньте, який бідненький був!

А як мені було поставити доньку на ноги? Погано його годувала! А я краще за нього харчувалася? У мене ж корівки на балконі немає, щоб його годувати молочком, як і курочок та іншої живності. Мабуть, носиш йому в ліжко молочко з-під корови, яєчню готуєш, сало смажиш. Що-що, а поїсти він любить.

— Нічого я йому не ношу, — спокійно відповіла Ангеліна. — Їжа, приготована мною, йому подобається, і мені це приємно, як і те, що він працює по господарству. Так що, Тетяна Вікторівна, в даний момент він вибрав мене, і тобі з цим доведеться змиритися. Треба було бути йому дружиною, а не командиром.- Це ти так про мене? Дожила: вичитує мене невідомо хто.
Та хто ти така, дозволь спитати тебе? Ти всього лише співмешканка його або, як зараз модно називати, цивільна дружина, а я законна дружина. Звичайно, багато років без чоловіка прожила, а роки минають, ось і вчепилася за першого, який поклав око на тебе, розбила сім’ю.-Хоч я і з села, але в сімейних відносинах розбираюся не гірше тебе.

Так, я багато років прожила без чоловіка, виховуючи двох дітей. Так, мені важко було поставити їх на ноги. Так, я скучила за ласці і хочу сімейного щастя. Але я ніякої родини не розбивала. А то, що у тебе не склалося життя з Толею, не потрібно перекладати свою вину на мене. Чи захоче повернутися до тебе — справа його, не триматиму.

Залишиться — буду рада, а з співмешканкою або законною дружиною, йому вирішувати, але я буду цінувати його і буду вірною супутницею життя. А сваритися з тобою не збираюся. Спори погані помічники в пошуках істини.

Від спокійного тону господині Тетяна розгубилася. Вона розуміла, що ця сільська жінка має впевненість у своїй правоті, що, незважаючи на нелегке життя, не втратила душевного тепла, чарівності і розважливості. Тетяна зловила себе на думці, що їй навіть почала подобатися її суперниця. Але відчуття, що вона виявилася переможеною вдовою, не давало спокою.

Їй було б легше, якби Ангеліна виправдовувалася, прогнала її, а не була такою витриманою і … правильною.-Ти можеш думати про мене що завгодно, не розуміти, як вважаєш за потрібне, але поїсти треба. Підемо на кухню, — скомандувала Ангеліна. Тетяна, як зачарована, піднялася і пішла з господинею на кухню. Їла вона не поспішаючи, обмірковуючи своє непросте становище, але нічого путнього не лізло в голову.

Образа і невлаштованість у власному житті нагадали про себе з новою силою, але колишньої злоби на суперницю не було. Вона навіть не зрозуміла, як зрадницькі сльози закапотелі з її очей.

-Ну, заспокойся, — почала втішати її Ангеліна. — Переночуєш у мене. Куди ти підеш, на ніч? І хочу сказати тобі: Толя хороша людина, і, якщо залишиться зі мною, то він і тебе не залишить без допомоги.Господиня і гостя лягли спати в різних кімнатах. І та, і інша без кінця переверталися, не могли заснути через думки, які роїлися у них в головах.Прокинувшись рано вранці, Ангеліна пішла в кімнату, де спала Тетяна, але на акуратно застеленому ліжку вона побачила тільки записку:

«Я вирішила поїхати, не дочекавшись Толі. Я багато чого зрозуміла. Приїхала до тебе як ворог, а їду від одного. Бажаю тобі щастя, яке ти заслужила. Будеш в місті, заходь. Тетяна». Листок тремтів в руках Ангеліни, сльози текли по обличчю, а губи шептали: «Щасливої дороги, Таня. Бережи тебе Господь! «.