Проти народження ще однієї дитини були всі. Бабуся наполягала, щоб не плодили злидні, тато почав постійно пити. А мама весь час плакала. А слова старшої дочки гідні найсильнішої поваги

Думка про те, щоб народити ще одного, навіть не приходила моїм батькам в голову. Переживши серйозну післяпологову депресію, криза в країні, ледве зводячи кінці з кінцями і нескінченно позичаючи гроші на те, щоб прогодувати двох дочок, мама зважилася йти в бізнес. Папа на той час працював в поліції і вже почав серйозно випивати, він рідко проводив з нами вихідні і вечори.

Цей уклад, коли ніколи нікого немає вдома, коли всі по своїх справах, а діти надані самі собі вже щільно увійшов в життя сім’ї. Поки в коробочці з-під маминих туфель ми не відрахували достатню суму грошей на відпочинок на море …Боже, яка це була казка!

Після дощового і прохолодного літа на спекотне морське узбережжя. Нам із сестрою доставляло неймовірне задоволення бігати по гальці, купатися до посиніння, випрошувати на пляжі стаканчик черешні або трубочку зі згущеним молоком. Це свято життя в повній мірі торкнулося і батьків, вони як би відволіклися від нескінченного виживання, розслабилися, помолодшали, стали ходити, тримаючись за руки.

А через місяць після повернення з відпочинку, я серед ночі застала маму на кухні в сльозах. Вона пожартувала, але плакати стала регулярно, трохи пізніше до цього додалися з’ясування відносин з батьком. Тест не обманював — нас всіх чекало велике випробування, поповнення в сімействі.У свої 10 років я вже мала уявлення як справи йдуть із зачаттям дітей, і (звідки? З кіно?) Знала, що є такі ось тести на вагітність.

Знайшла в маминій сумці, в потаємній боковій кишені. Дві яскраві смужки, щоденні скандали за стінкою, мамин дивний вигляд і самопочуття, стиснуті бабусині губи, сердите обличчя батька і розмови нескінченні, де одна і та ж фраза оточуючих: «нічого злидні плодити!».Все це поступово склалося в загальну картину, стало зрозуміло, що мама чекає дитину, що ніхто цю дитину не хотів, що всі навколо говорять мамі кудись піти і щось там зробити, а вона навідріз відмовляється.

Відчувалося страшне, відчувалася біда, вона нависала над нашою квартирою, над нашим обіднім столом, де завжди лежать карамельки в вазочці, над кожною постіллю і прямо наді мною.Цією бідою пахло з ранку, коли мама смажила млинці з опухлими від сліз очима, ця біда лилася з крана під час нашого з сестричкою купання, ця біда жила в кожному кишеньці татової поліцейської форми.

Так дивно було розуміти, здогадуватися, відчувати себе нескінченно-дорослому, але бачити, як батьки, «розмовляючи», намагаються щільніше прикрити двері (а потім кричать так, що здається і сусіди за стіною чують).Дивно було ненавидіти улюблену бабусю, яка явно (дитяче чуття таке точне) бажає нам чогось поганого, інакше чому мама після її приходу знову закрилася в туалеті і схлипує вже пів години.

В один з таких моментів я не витримала і сказала їй, що все знаю, що я дуже хочу її підтримати. І дуже хочу брата або сестру, що буду їй допомагати, як з Олею, що ми разом з усім справимося.Уявляєте, так і сказала «разом впораємося», як зараз пам’ятаю ці почуття: безмежну любов, полегшення, що не потрібно більше прикидатися, рішучість якусь.

Мама тоді відразу перестала плакати і, здається, вперше за дуже довгий час по-справжньому тепло подивилася на мене, тепло і по-дорослому, як на союзника подивилася. І зараз, через роки, я розумію, що в тій ситуації ми з сестрою стали її єдиними друзями. Діти, яких вона вже народила …

Папа тоді поставив ультиматум: » вирішиш залишити дитину — сім’я зруйнується «.Не міг він пробачити, що дружина на цей раз збунтувалася, відносини у них були не дуже й без вагітності, а коротка південна ідилія вже здавалася сном. З невісткою перестали спілкуватися татові батьки. Бабуся і дідусь тепер передавали подарунки для нас або звали в гості на вихідні, але мама навіть по телефону з ними не розмовляла, відразу передавала трубку мені.

Подруги теж крутили пальцем біля скроні: «куди вам третього? Ти тільки вилізла з психологічної ями, з грудними дітьми ніхто бізнес не веде ».І аргументи були залізні, але ще залізної була мамина рішучість народжувати. Йшов час, аж до 7 місяці вона їздила «за товаром» до столиці, тягала на собі величезні сумки з дитячим одягом, не кидала невеликий, але з таким трудом відкритий бізнес, який, до всього іншого приносив дохід.

А потім згорнула точку на ринку, до кращих часів. Я не знаю на що жінка зазвичай сподівається в таких ситуаціях, звідки черпає сили, але точно можу сказати, що мама з гідністю несла всі тяготи, не скаржилася і була набагато добрішим, радіснішим і світліше, ніж я могла пам’ятати. Папа ж дуже багато пив, весь час обіцяв піти, але не йшов, з мамою вони не розмовляли, а спали ми втрьох (мама, я і сестра) на двоспальному ліжку і замикали на ніч кімнату,

тому що якщо батько був не в дусі, то починав літати посуд, меблі та інші предмети. Думаю, що це-найважчий етап для нашої сім’ї, де на міцність перевірялися всі її члени.Я намагалася повністю брати на себе турботу про сестру і домашні справи, мама, як могла, заробляла на хліб і намагалася не сумувати і не впадати у відчай, батько проходив важке і болюче випробування відповідальністю, алкоголем і

(як з’ясувалося через роки), іншими жінками, але хто я така, щоб його засуджувати — час сам розставив все на свої місця. Весь кошмар закінчився одним сонячним травневим днем, коли на світ з’явився мій молодший брат.Мама вночі розбудила мене і прошепотіла, що зараз за нею приїде швидка і потім вона повернеться вже з малюком, дала вказівки на найближчі дні, поцілувала сплячу сестричку, зібрала велику сумку і поїхала.

Я тут же розбудила Олю і ми з нею (ох уже ця дитяча віра в Бога) до самого ранку на колінах молилися, щоб все з мамою і дитиною було добре. Потім тато повернувся з чергування і, дізнавшись, що трапилося, став раз за разом набирати якийсь номер, запитуючи «не народила ще?». У цей день він був абсолютно тверезий, але чомусь плакав А коли з того кінця проводу йому повідомили: «У вас син, 3 -600, 50 см!»,

Довго сидів нерухомо і дивився прямо перед собою.Цей малюк осяяло наш будинок світлом з самого першого свого дня, він повернув туди мир і спокій, на довгі роки став тим центром тяжіння, який утримував всіх разом, поруч, в одній упряжці, тому що, як говорив кіт Матроскін: «Спільна праця, він об’єднує ». Ми все ніби потрудилися, щоб виростити цього хлопчика.

Здогадайтеся, хто тепер улюбленець всіх родичів? Хто чудова, красива, розумна і в усіх відношеннях прекрасна дитина (ну як дитина, 17 років — не жарт)?Спадкоємець, продовжувач роду, надія і опора батьків. Наших батьків, які пережили кризу і залишилися разом, незважаючи ні на що.Висновком з усієї цієї історії могло стати те, що чоловіки — козли і слабаки, що немовлята не повинні виношуватися і народжуватися в такій атмосфері.

Що бути старшими дітьми в таких умовах — колосальний удар по психіці, що весь світ наш жорстокий, якщо навіть рідні люди так можуть з тобою вчинити (згадаємо позицію моїх бабусь і дідусів).Але я не буду про це, а лише тихо подякую Всесвіт за те, що ми впоралися, і що тепер у мене є ще одна рідна людина